Wydarzenia
IX Forum Rolników i Agrobiznesu
W dniu 26 listopada 2024 rokuna Sali Ziemii w Poznaniu odbyło się IX Forum Rolników i Agrobiznesu - pod hasłem „Europa potrzebuje silnego rolnictwa”. Organizatorem konferencji był TopAgrar, który obchodził swoje 30 – lecie istnienia. Na spotkanie przybyło około 1300 osób z branży rolniczej.
Na tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć specjalistów z firmy Napena. Stoisko firmy odwiedzili zainteresowani rolnicy, którzy mieli możliwość zapoznania się z aktualną ofertą.
Forum Rolników i Agrobiznesu było doskonałą okazją, aby wysłuchać prelekcji najlepszych ekspertów z branży, poznać nowoczesne technologie stosowane w uprawach oraz hodowli, a także dowiedzieć się, jak dostosować swoje gospodarstwo do zmieniających się realiów rynkowych oraz klimatycznych. W bogatym programie znajdowały się również panele dyskusyjne dotyczące przyszłości rolnictwa, ekologicznych rozwiązań oraz finansowania dla sektora agrobiznesu.
Konferencja Prezesów Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych
Związek Rewizyjny Spółdzielczości Rolniczej w Poznaniu zorganizował konferencję dla Prezesów Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych.
Spotkanie odbyło się w dniu 5 listopada 2024 r. w Ciechocinku w Klinice „Pod Tężniami”.
Specjaliści z Napeny biorący udział w przedmiotowym wydarzeniu zaprezentowali uczestnikom spotkania ofertę firmy. Dyrektor Działu Środków Ochrony Roślin dr Michał Tomkowiak omówił technologię ochrony upraw ozimych.
Menadżerowie z Działu Warzyw – Olaf Kujawa i Marcel Ruszkiewicz przedstawili nowe możliwości biostymulacji oraz odżywiania dolistnego roślin.
GALA LUBUSKIEGO ZŁOTEGO KŁOSA 2024
W dniu 25 października 2024 r. w Hotelu Nadodrzański Dwór w Nowej Soli odbyła się już po raz jedenasty GALA Lubuski Złoty Kłos 2024.
Firma Napena Sp. z o.o. była sponsorem tego spotkania.
Oficjalnego otwarcia GALI dokonał gospodarz wydarzenia – Andrzej Kałek prezes Lubuskiej Izby Rolniczej.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewodę Lubuskiego oraz Marszałka Województwa Lubuskiego.
Patronatami medialnymi byli: Telewizja TVP 3 Gorzów Wlkp., Radio Zachód, Gazeta Lubuska, Top Agrar Polska, Tygodnik Poradnik Rolniczy oraz portal rolniczy Gospodarz.pl.
Gala Lubuskiego Złotego Kłosa, to okazja do uhonorowania rolników indywidualnych, których zarówno codzienna, zawodowa praca, jak też oni sami, poprzez swoje działania i zaangażowanie w życie społeczności wiejskiej, są w niej doceniani i postrzegani jako osoby odpowiedzialne społecznie, niestrudzone, zaradne, serdeczne oraz chętnie służące pomocą.
Serdecznie gratulujemy laureatom tegorocznej edycji Lubuskiego Złotego Kłosa!
PIETRUSZKA 4.0
Firma Napena Sp. z o.o. była wystawcą na wydarzeniu pod nazwą PIETRUSZKA 4.0., które odbyło się w dniu 20 października 2024 r. na polu Państwa Juskowiak w Kruszwicy.
Przybyli plantatorzy uzyskali odpowiedzi na pytania dotyczące uprawy pietruszki korzeniowej, w tym wyboru odpowiednich odmian, metod zwalczania chwastów przy minimalnym użyciu herbicydów, a także szczegółów związanych ze zbiorem, nawożeniem i ochroną roślin.
Warsztaty polowe
Dział handlowy firmy Napena Sp. z o.o. uczestniczył w warsztatach polowych, które odbyły się w dniach 17 - 18 października 2024 r. na polach Gospodarstwa Rolnego Robert Dudek w Opalewie.
Podczas części praktycznej spotkania omówione zostały nowatorskie technologie ochrony oraz nawożenia.
Dr Andrzej Brachaczek - Dyrektor ds. Badań i Rozwoju Innvigo Sp. z o.o. omówił aktualną sytuację fitopatologiczną rzepaku i pszenicy.
Zebrane próby polowe posłużyły w części teoretycznej do analizy mikroskopowej, niezbędnej w opracowaniu optymalnej technologii ochrony, nawożenia i biostymulacji zbóż oraz rzepaku.
Dni pola kukurydzy
Firma Napena zorganizowała w dniu 10 października 2024 roku kolejne DNI POLA KUKURYDZY. Spotkanie odbyło się w Gospodarstwie Rolnym Marek i Dariusz Czeredrecki w miejscowości Głuchowo, gmina Słońsk.
Specjaliści z Napeny przywitali przybyłych Plantatorów, którzy przyjechali obejrzeć poletka demonstracyjne.
Pokaz kolekcji odmian kukurydzy zaprezentował Dyrektor Działu Nasiennictwa Sławomir Grzeszkowiak, który omówił odmiany kukurydzy przeznaczone na ziarno i na kiszonkę zaczynając od odmian najwcześniejszych. Wśród nowości w asortymencie odmian ziarnowych można było zobaczyć Broom FAO 240-250 natomiast spośród odmian kiszonkowych Dyrektor Nasiennictwa zwrócił uwagę na DS 1891B FAO 250-260 oraz nowość Euroboss FAO 250.
Uczestnicy Dnia kukurydzy mieli również możliwość zapoznania się z zastosowaną na poletkach technologią ochrony oraz nawożenia, którą omówił Dyrektor Działu Środków Ochrony Roślin dr Michał Tomkowiak oraz Produkt Menedżer Olaf Kujawa.
Spotkanie zakończono tradycyjnie poczęstunkiem podczas którego nawiązała się dyskusja i wymiana poglądów oraz omówiono aktualną sytuację na rynku rolnym.
Festiwal Polonów PLON FEST 2024
Firma Napena Sp. z o.o. uczestniczyła jako wystawca w Festiwalu Polonów Plon Fest.
Wydarzenie to odbyło się w dniu 24 września 2024 roku w Gospodarstwie Rolnym Paweł Snuszka w miejscowości Grzybno, gmina Brodnica.
Wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji firm. Następnie uczestniczy zwiedzili poletka doświadczalne, gdzie wysiano różne mieszanki poplonów. Na tą okazję przygotowano aż 10 różnych mieszanek międzyplonowych, które zostały wysiane w dwóch terminach. Była to doskonała okazja, aby zobaczyć, jak poszczególne rośliny poplonowe zachowują się w warunkach pogodowych po żniwach oraz jaki wpływ na wzrost roślin ma termin siewu.
FESTYN OBLICZA ROLNIKA
W dniu 21 września 2024 roku Firma Napena Sp. z o.o. wzięła udział w festynie zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 2 im. S. Staszica w Szamotułach i Wielkopolską Izbę Rolniczą. „FESTYN OBLICZA ROLNIKA” to już druga edycja tego typu spotkania. W ramach imprezy realizowano projekt Smacznie i zdrowo z polską wieprzowiną, który został sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.
Uczestnicy przybyli do stoiska Napeny mieli możliwość zapoznania się z kompleksową ofertą firmy.
W programie festynu były warsztaty, konkursy, pokazy kulinarne i florystyczne oraz wystawy lokalnych wyrobów i rękodzieła.
Dzień Kukurydzy z PZPK – Pawłowice 2024
Polski Związek Producentów Kukurydzy, Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy oraz Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA zorganizowały w dniu 12 września 2024 r. Dzień Kukurydzy. Spotkanie odbyło się na polach Zakładu Doświadczalnego IZ – PIB w Pawłowicach koło Leszna.
W tym ważnym wydarzeniu udział wzięli również specjaliści z firmy Napena Sp. z o.o.
W programie spotkania było:
- prezentacja kolekcji ponad 145 odmian kukurydzy,
- pokazy maszyn rolniczych,
- przedstawienie działania preparatu wspomagającego rośliny w okresach niedoboru wody,
- prezentacja środka organiczno – mineralnego poprawiającego właściwości gleby.
Pomimo deszczu przybyli Rolnicy chętnie odwiedzali stoiska wystawców oraz uczestniczyli w przygotowanym przez organizatora programie edukacyjnym.
Pokaz kolekcji odmian kukurydzy
W dniu 10 września 2024 r. na polach demonstracyjnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym w Brodach firma Napena Sp. z o.o. zorganizowała DNI POLA KUKURYDZY.
Pokaz kolekcji odmian kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno i na kiszonkę zaprezentował Dyrektor Działu Nasiennictwa Sławomir Grzeszkowiak. Specjalista z Napeny przedstawił przybyłym Rolnikom odmiany kukurydzy znajdujące się w portfolio firmy – omówił główne cechy poszczególnych odmian, wymagania glebowe i środowiskowe oraz ubiegłoroczne plonowanie.
W kontekście odmian ziarnowych zwrócił szczególną uwagę na odmiany: RGT Metropolixx FAO 230, LID 2020C FAO 240, Grigri CS FAO 250 oraz nowość Broom FAO 240-250.
Natomiast w temacie odmian kiszonkowych szerzej przedstawił odmiany bardzo rozpoznawalne, a mianowicie DS 1891B FAO 250-260 oraz nowość Euroboss FAO 250. Odmiana DS 1891B charakteryzuje się dużą elastycznością w wyborze użytkowania uprawy przed zbiorem oraz jest idealna dla rolników zakiszających ziarno kukurydzy w rękawy foliowe. Euroboss z kolei, to odmiana cechująca się niespotykanym w kukurydzy zjawisku PROTOGYNI (przedsłupności) czyli szybszego lub równoczesnego z wierzchowaniem wyrzucania znamion, co determinuje skuteczne zapłodnienie i w konsekwencji zaziarnienie kolby.
Podczas spotkania nie mogło zabraknąć informacji o zastosowanej technologii ochrony kukurydzy oraz nawożenia. Dyrektor Działu Środków Ochrony Roślin dr Michał Tomkowiak oraz Dyrektor Działu Nawozów Dolistnych, Biostymulatorów i Adiuwantów Elwira Kowalska omówili zastosowane preparaty, terminy ich stosowania oraz dawki.
Po prelekcji nawiązała się dyskusja i wymiana poglądów. Doradcy z firmy Napena Sp. z o.o. oraz przedstawiciele z firm uczestniczących w spotkaniu tj.:Innvigo Sp. z o.o., Anwil S.A. oraz Luvena S.A. odpowiadali na pytania oraz podzielili się posiadaną wiedzą.
Szkolenie działu handlowego firmy Napena Sp. z o.o.
W dniach 24 - 26 lipca 2024 r. w Szamotułach odbył się cykl szkoleń dla pracowników handlowych firmy Napena Sp. z o.o. Tematem spotkań była oferta na zbliżający się sezon jesienny oraz wiosenny.
Dyrektorzy poszczególnych działów omówili aktualne zalecenia, promocje, warunki sprzedaży oraz zaprezentowali nowości wprowadzane na rynek.
W szkoleniu udział wzięły również firmy z branży rolniczej z którymi współpracuje Napena – Innvigo Sp. z o.o., Wronkowski Anna Wronkowska, Top Farms Sp. z o.o., Yara Poland Sp. z o.o. oraz Sulagra.
Dni pola rzepaku ozimego i zbóż ozimych - Lutol Suchy
W dniu 4 czerwca 2024 roku w Gospodarstwie Rolnym Andrzej Kałek w miejscowości Lutol Suchy, gmina Trzciel firma Napena Sp. z o.o. zorganizowała pokaz kolekcji odmian rzepaku ozimego i zbóż ozimych. Była to już dwunasta edycja w tym gospodarstwie.
Na poletka demonstracyjne przybyło duże grono zainteresowanych Rolników z okolicznych miejscowości oraz z terenu województw: wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. Przybyłych Plantatorów przywitał Dyrektor Generalny firmy Napena Sp. z o.o. Pan Dariusz Nawrowski wraz z Gospodarzami Państwem Adrianną i Andrzejem Kałek i dyrektorami firmy.
Dyrektor Działu Nasiennictwa Sławomir Grzeszkowiak omówił odmiany mieszańcowe i populacyjne rzepaku ozimego. Szczególną uwagę zwrócił na odmiany - Dominator F1, LG Aviron F1, LID Amoroso F1 oraz Janosh F1. Odmiany te charakteryzują się dualną odpornością na choroby wirusowe (TuYV), choroby grzybowe (sucha zgnilizna kapustnych) oraz bardzo wysokim plonowaniem. Nie zabrakło również informacji o nowościach wprowadzanych na rynek: z odmian F1 – LG Kenobi F1 oraz z odmian populacyjnych – Anton.
Dyrektor Sławomir Grzeszkowiak przedstawił również aktualną kondycję rzepaku względem warunków pogodowych – szczególnych jak na ten rok, czego przykładem jest np. kwitnienie rzepaku, które rozpoczęło się już z początkiem kwietnia czyli niemalże miesiąc wcześniej niż na przestrzeni minionych lat.
Podczas spotkania zaprezentowano także odmiany zbóż ozimych – pszenicy, pszenżyta, żyta i jęczmienia. Milena Łukowiak z firmy Napena oraz specjaliści z firm nasiennych Top Farms Agro Sp. z o.o. i Wronkowski Anna Wronkowski omówili odmiany poszczególnych gatunków.
Większą uwagę skierowano na odmiany: jęczmień Arthene, pszenżyto Charme oraz pszenicę Aurelius.
Dyrektor Działu Nawozów Dolistnych i Biostymulatorów Elwira Kowalska oraz Dyrektor Działu Środków Ochrony Roślin dr Michał Tomkowiak przedstawili Rolnikom zastosowaną technologię nawożenia, ochrony rzepaku ozimego oraz zbóż ozimych. Specjaliści z firmy Napena wskazali terminy stosowania preparatów w zależności od faz rozwoju i przebiegu pogody oraz podzielili się wiedzą na temat jakich błędów nie popełniać, aby zmaksymalizować plon.
Podczas spotkania przybyli Rolnicy mieli możliwość skorzystania z porad ekspertów z firmy Napena, wymiany doświadczeń oraz rozmów z wystawcami firm nasiennych i nawozowych.
Diamenty Miesięcznika Forbes 2024
Napena Sp. z o.o. została po raz kolejny laureatem rankingu miesięcznika Forbes – DIAMENTY FORBESA 2024 w kategorii firm o poziomie przychodów powyżej 250 mln PLN w województwie wielkopolskim.
Wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej gali XVI edycji Diamentów Forbesa 2024, która odbyła się w dniu 4 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. W imieniu Firmy Napena nagrodę odebrała Pani Prezes Iwona Nawrowska.
Wywiadownia Dun & Bradstreet Poland w porozumieniu z redakcją „Forbes” opracowała zestawienie najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w Polsce.
Zebrała dane firm, które złożyły w terminie raporty do Krajowego Rejestru Sądowego za okres 2022–2018. Na tej podstawie powstała tegoroczna, rekordowo długa lista przekraczająca ponad 20 tys. przedsiębiorstw, którym Dun & Bradstreet Poland przyznała pozytywny rating wiarygodności i ryzyka współpracy, mają wysoką płynność bieżącą i nie zalegają kontrahentom z płatnościami. Przedsiębiorstwa spełniające wszystkie powyższe warunki dodatkowo musiały wykazać się dodatnim wynikiem finansowym oraz wartością kapitałów własnych. Na liście Diamentów Forbesa znalazły się więc przedsiębiorstwa, które osiągnęły największy przeciętny, roczny wzrost wartości – na poziomie 10 proc. i więcej.
Spotkania z uczniami Technikum Rolniczego w Szamotułach
Dyrektor Działu Nasiennictwa Sławomir Grzeszkowiak w dniu 7 lutego 2024 roku po raz kolejny odwiedził Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Szamotułach. Uczniom klas III i IV Technikum Rolniczego w Szamotułach została przedstawiona technologia uprawy rzepaku ozimego z ukierunkowaniem na dobór odmian.
Specjalista z firmy Napena Sp. z o.o. omówił aspekt ekonomiczny uprawy rzepaku oraz charakterystyczne cechy poszczególnych odmian ze względu na warunki glebowe i klimatyczne, obsadę roślin oraz odporność na choroby i szkodniki.
Kolejne spotkanie zorganizowane w dniu 6 marca 2024 roku dotyczyło największej grupy roślin - zbóż ozimych. Dyrektor Sławomir Grzeszkowiak przedstawił technologię uprawy poszczególnych produktów, jednak największą uwagę zwrócił na tematy nasienne – odmiany, dobór odmian do stanowiska, walory poszczególnych odmian oraz normy i terminy wysiewu. Według doradcy jednym z najważniejszych elementów produkcji polowej jest dobór odpowiedniej odmiany do panujących warunków środowiskowych oraz do planowanego kierunku produkcji.
Po spotkaniu wywiązała się żywa dyskusja a specjalista z firmy Napena odpowiedział na zadawane pytania przyszłych Rolników.
Warsztaty polowe
W dniu 12 marca 2024 r. na polach Gospodarstwa Rolnego Robert Dudek w Opalewie odbyło się szkolenie pracowników handlowych firmy Napena Sp. z o.o.
Warsztaty polowe miały na celu dokonanie lustracji oraz oceny przezimowania ozimin – rzepaku i zbóż.
Dr Andrzej Brachaczek - Dyrektor do Spraw Badań i Rozwoju Innvigo omówił aktualną sytuację fitopatologiczną oglądanych upraw. Uczestnicy szkolenia zebrali próbki roślin rzepaku i zbóż z widocznymi objawami chorób, które następnie zostały poddane analizie mikroskopowo – mikrobiologicznej.
Podczas części praktycznej spotkania omówiono strategię postępowania w przypadku plantacji zasiedlonej przez patogeniczne nicienie oraz konsekwencje ich występowania.
Zjazd Walnego Zgromadzenia Polskiego Towarzystwa Rolniczego
Zarząd Polskiego Towarzystwa Rolniczego z siedzibą w Jeziorkach zorganizował w dniu 1 marca 2024 roku w Hotelu Delicjusz w Trzebawiu k/Stęszewa Zjazd Walnego Zgromadzenia.
Firma Napena Sp. z o.o. była SPONSOREM tego spotkania.
Tematem Zjazdu było ROLNICTWO PRZYSZŁOŚCIĄ ENERGII ODNAWIALNEJ.
Dyrektor Działu Nasiennictwa Sławomir Grzeszkowiak zaprezentował przybyłym uczestnikom profil działania firmy Napena Sp. z o.o., perspektywy rozwoju przedsiębiorstwa, natomiast w kontekście energii odnawialnej zaprezentował odmiany kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę i biogaz.
Szkolenie dydaktyczne klientów Napena Sp. z o.o.
Dla klientów oddziału Wyrzeka firma Napena Sp. z o.o. zorganizowała w dniu 29 lutego 2024 roku szkolenie dydaktyczne. Spotkanie odbyło się w Villa Natura w Dolsku.
Dyrektorzy oraz Doradcy Terenowi firmy Napena przywitali przybyłych Rolników.
Prof. dr hab. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu omówił ideę hybrydowej ochrony roślin i rolnictwa regeneratywnego oraz możliwości stosowania dostępnych środków ochrony roślin w uprawie rzepaku i zbóż.
Menadżerowie firmy Napena przedstawili wiosenną ofertę sprzedażową, szczegółowo omawiając nowości wprowadzane na rynek.
Szkolenie warzywnicze
W dniu 15 lutego 2024 r. w Pałacu Wąsowo Timac AGRO zorganizował szkolenie warzywnicze dla Rolników.
Firma Napena Sp. z o.o. była PARTNEREM przedmiotowego spotkania. Dyrektor oddziału Wyrzeka – Jan Szulc, przedstawił przybyłym plantatorom ofertę firmy dotyczącą nawożenia dolistnego.
Przedstawiciele innych firm biorących udział w szkoleniu omówili zagadnienia: Strategia nawożenia warzyw, Fusarium – poznaj swojego wroga, Kropelkowy system nawadniania i fertygacji w uprawie cebuli oraz Nasiona warzyw dla profesjonalistów.
Szkolenia dydaktyczne klientów Napena Sp. z o.o.
Firma Napena Sp. z o.o. zorganizowała szkolenia dydaktyczne dla swoich klientów:
- w dniu 31 stycznia 2024 r. w Restauracji Kormoran w Sulęcinie
oraz
- w dniu 1 lutego 2024 r. w Zagrodzie Biesiadnej w Szprotawie.
Przybyłych Plantatorów przywitała Pani Prezes Iwona Nawrowska, Dyrektorzy oraz Doradcy Terenowi firmy Napena.
Głównym prelegentem obydwu spotkań był prof. dr hab. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. Znany i ceniony specjalista z IORu omówił ideę hybrydowej ochrony roślin i rolnictwa regeneratywnego oraz możliwości stosowania dostępnych środków ochrony roślin w uprawie rzepaku i zbóż.
Podczas wykładów głos zabrali również Dyrektorzy poszczególnych działów z firmy Napena oraz przedstawiciele firmy Innvigo, którzy przedstawili ofertę sprzedażową na rok 2024.
Po prelekcji w kuluarach rozwinęła się dyskusja na temat aktualnej sytuacji na rynku rolnym.
Spotkania z uczniami Techników Rolniczych
W styczniu br menadżerowie firmy Napena Sp.z o.o. spotkali się z uczniami okolicznych Techników Rolniczych aby przedstawić im zakres działania przedsiębiorstwa.
Dyrektor Działu Nasiennictwa Sławomir Grzeszkowiak odwiedził Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Szamotułach. Z kolei Dyrektor Działu Środków Ochrony Roślin dr Michał Tomkowiak był obecny w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Zesłańców Sybiru w Bobowicku oraz w Zespole Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu.
Uczniom klas o profilu rolniczym została przedstawiona historia powstania spółki, obszar i profil działania, jak wygląda praca w zespole Napena oraz aktualna oferta.